הרב שג”ר

באלול תשנ”ו הקימו הרב שג”ר והרב יאיר דרייפוס את ישיבת ‘שיח יצחק’. דמותו של הרב שג”ר עמדה במרכזו של בית המדרש מיסודו; הישיבה הוקמה כדי לתת לו מקום, לאחר שנים בהם מילא תפקידים שונים על שולחנם של אחרים. בשנים בהם עמד בראשות הישיבה, עד הסתלקותו בשנת תשס”ז, הטביע עליה הרב שג”ר חותם בל ימחה: השפה הדתית הייחודית, תביעת הכנות הנחרצת והחתירה להתרחשות ממשית משקפים כולם את דמותו. בתוך כך הפכה הישיבה לאפיק הביטוי וההשפעה המרכזי של הרב על מעגלים הולכים ומתרחבים.

לאחר מותו, נוכחותו של הרב שג”ר בישיבה שינתה פניה. השפה אותה לימד והנחיל ממשיכה להיות מדוברת, והרב דרייפוס יחד עם צוות הישיבה המורכב מתלמידיו משנותיו האחרונות מעביר אותה הלאה לתלמידים שלא פגשו אותו מעולם. עם זאת, המעבר מנוכחותו הישירה של הרב להנכחתו דרך השפה שלימד והחותם שהטביע על אחרים פותחת גם פתח להתרחשויות חדשות. חז”ל אמרו שהתיקון הראוי לנשמתו של נפטר הוא להושיב ישיבה על קברו, ישיבה שאיננה אנדרטה קפואה לשימור העבר אלא מקום של חיות והתחדשות. תורתו של הרב שג”ר נלמדת בישיבה היום באותה עמקות נוקבת שבה ידע הוא ללמוד את תורתם של אחרים. לצד הנחלתה והפצתה של תורה זו, מתקיים גם בירור יסודי על משמעותה ביחס למקום בו אנו נמצאים ועל הכיוונים אליהם יש להתקדם על גביה.

תורתו של הרב שג”ר נוכחת באתר זה במאגר השיעורים, ותופיע בקרוב בצורה מלאה יותר במאגר השיעורים שבאתר מכון כתבי הרב שג”ר, בו ניתן למצוא גם חומרים רבים נוספים על הרב ותורתו. בעמוד זה מרוכזים ביטויים שונים לעיסוק של הישיבה בתורה זו, שבו אנחנו מנסים לאחוז בשיפולי גלימתו בתפילה שלא יארע דבר תקלה על ידינו ונדע לפרשו כהלכה, ואולי אף נזכה לקדם את דבריו הלאה.

 

סדרות שיעורים מוקלטים על תורתו של הרב שג”ר:

 

 

 

 שיעורים מוסרטים

 

יום עיון תשעב

הברית – בעקבות הרב שג”ר

יום עיון לזכר הרב שג”ר שהתקיים בישיבה בסיוון תשע”ב, במלאת חמש שנים לפטירתו. בקישור ניתן לצפות בשיעורים של הרב יאיר דרייפוס, הרב נעם סמט, הרב אלחנן ניר, הרב מאיר ליכטנשטיין ואודי לאון.

יום עיון תשעג

קבלת תורה כקבלה עצמית בעולמו של הרב שג”ר

יום עיון לזכר הרב שג”ר שהתקיים בישיבה בסיוון תשע”ג, במלאת שש שנים לפטירתו. בקישור ניתן לצפות בשיעורים של הרב יאיר דרייפוס והרב חיים וידל.

יום עיון תשעד

מסירות נפש בתורת הרב שג”ר

יום עיון שנערך בישיבה בסיוון תשע”ד, במלאת שבע שנים לפטירתו. בקישור ניתן לצפות בשיעורים של הרב יאיר דרייפוס, הרב אבישי שרייבר, הרב אורי ליפשיץ, ד”ר איתן אברמוביץ והרב ד”ר יהודה ברנדס.

 

ori

פוסט מודרניזם דתי?

יום עיון שנערך בישיבה בסיוון תשע”ה, במלאת שמונה שנים לפטירתו. בקישור ניתן לצפות בשיעורים של הרב יאיר דרייפוס, הרב אורי ליפשיץ, הרב אלחנן ניר, הרב נעם סמט, הדסה פרומן, ד”ר אביעזר כהן ואיתן אברמוביץ.

bigman

הילכו שניים יחדיו? תורת הרב שג”ר במפגש

יום עיון שנערך בישיבה בסיוון תשע”ו, במלאת תשע שנים לפטירתו, ועסק בזיקה של הרב שג”ר לדמויות שונות. בקישור ניתן לצפות בשיעורים של הרב יאיר דרייפוס, הרב אבישי שרייבר, הרב אורי ליפשיץ, הרב נעם סמט, הרב אלחנן ניר, הרב דוד ביגמן ואיתן אברמוביץ.

יום לימוד, היזכרות וחלום: עשור לפטירת הרב שג”ר

אירוע שהתקיים בירושלים בכ”א סיוון תשע”ז, בהשתתפות מאות אנשים ונשים, צעירים ומבוגרים. באירוע הועברו שיעורים וסדנאות במגוון נושאים על ידי תלמידי הרב מתקופות שונות. בקישור ניתן לצפות במבחר מתוכם, כולל ארבע שיעורים שהועברו באנגלית.

 

החרדים אל דברו: על האופק החרדי והאופק הדתי לאומי בעבודת ה’

יום עיון שנערך בישיבה בכד סיון תשע”ח, במלאת אחד עשרה שנים לפטירת הרב שג”ר, ועסק באופק שמציע הציבור החרדי עבור עבודת ה’ של הציבור הציוני דתי.  בקישור ניתן לצפות בשיעורים שהעבירו הרב אחיה סנדובסקי, הרב נעם סמט, הרב אורי ליפשיץ והרב אלחנן ניר, ובשיחה בין הרב דוד בלוך, מראשי ישיבת ההסדר החרדית, לבין ראש הישיבה הרב יאיר דרייפוס והרב אבישי שרייבר.

 

 

 

ישיבת שיח יצחק גבעת הדגן - אפרת, מיקוד: 90435